مقالات آموزشی

نحوه تمیز کردن هد پرینترهای اپسون

نحوه تمیز کردن هد پرینترهای اپسون

نحوه تمیز کردن هد پرینترهای اپسون

چگونه هد پرینتر اپسون را پاک کنیم؟

اگر چاپگر Epson دارید و چاپ شما ضعیف ، ناقص یا دارای خطوط خطی است ، احتمال دارد که یک نازل مسدود شده داشته باشید – این یک مشکل رایج است که بسیاری از کاربران در مورد چاپگرهای Epson دارند.

اجتناب ناپذیر است که هد پرینترهای اپسون  شما  به دلیل خشک شدن مقادیر کمی از جوهر و جمع شدن در نازل ها ، به مرور زمان مسدود می شود. عاقلانه این است که در مورد تعویض سریع کارتریج در هنگام خاموش شدن هشدار کم جوهر ، می تواند کمک زیادی به جلوگیری از خشک شدن جوهر در داخل نازل ها کند ، اما ممکن است در نهایت به یک دلیل دیگر مسدود شود. هد چاپگر مسدود شده بدون توجه به اینکه از کارتریج های اصلی Epson یاتقلبی استفاده می کنید ، اتفاق می افتد.


برای شارژ کارتریج لیزری خود کلیک کنید

نحوه تمیز کردن هد پرینترهای اپسون

نحوه تمیز کردن هد پرینترهای اپسون

دلایل  مسدود شدن هد و یا کثیف شدن هد چاپگر

هد چاپگر مسدود می شود زیرا نازل توسط هوا یا جوهر مسدود می شود. مسدود شدن معمولاً در موارد زیر اتفاق می افتد:

  • با دریافت هشدار کم جوهر ، فوراً کارتریج جوهر خود را تغییر نمی دهید و در عوض چاپ را ادامه می دهید تا زمانی که چاپهای محو شده را ببینید. هنگامی که کارتریج جدیدی را قرار می دهید ، چاپگر شما چاپگر را برای کارتریج جوهر جدید آماده می کند ، به این می گویند پرایمینگ.پرایمینگ زمانی است که چاپگر جوهر را از طریق نازل ها هل می دهد تا هوا را به زور خارج کند. نکته منفی در این مورد این است که گاهی اوقات چاپگر می تواند جوهر را بیش از حد فشار دهد و مقدار اضافی آن را در هد باعث  چاپ شود، ، جایی که منجر به مسدود کردن نازل های بیشتری می شود. و هنگامی که جوهر آغشته خشک می شود ، شما یکبار دیگر با نازل های مسدود شده و چاپ های بدتر از قبل مواجه می شوید.
  • چاپگر خود را خاموش نمی کنید. جوهر در نازل ها خشک می شود درصورتی که مرتباً از آن استفاده نمی کنید. روشن کردن چاپگر باعث می شود چاپگر یک چرخه تمیز کردن کوچک داشته باشد و جوهر دوباره جریان یابد.
  • شما به طور منظم از چاپگر خود استفاده نمی کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد ، جوهر در صورت استفاده خشک می شود ، بنابراین اگر فقط دو بار در ماه از چاپگر خود استفاده می کنید ، پیشنهاد می کنیم یک چاپگر لیزری انتخاب کنید. چاپگرهای لیزری از پودر تونر استفاده می کنند و خشک نمی شوند.

دانستن دلایل عمده گرفتگی  و کثیفی هد چاپگر می تواند به شما کمک کند اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز آنها انجام دهید. همانطور که گفته های قدیمی می گویند ، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

نمونه هد پرینترهای اپسون L130 | L220 | L360

نمونه هد پرینترهای اپسون L130 | L220 | L360

هم چنین پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید : صدای زیاد پرینتر درهنگام چاپ و راه حل رفع ان

راه های تمیز کردن هد چاپگر

قبل از اینکه دستگاه خود را باز کنید ، نازلهای خود را بررسی کرده و چرخه های تمیز کردن را با استفاده از منوی چاپگر خود اجرا کنید.

چرخه تمیز کردن هد چاپگر چگونه است؟

مدل های چاپگر اپسون دارای یک چرخه تمیزکاری بسیار کارآمد هستند که معمولاً نازل ها را در یک یا دو چرخه پاک می کند. به یاد داشته باشید که مدلهای جدید چرخه تمیز کردن طولانی تری دارند که متأسفانه هر بار از جوهر بیشتری استفاده می شود. در اینجا نحوه شروع کار آمده است:

قبل از هر کار دیگری ، مطمئن شوید که چاپگر هیچ خطایی در صفحه LCD نشان نمی دهد.
دکمه Home را فشار دهید و “Setup” را انتخاب کنید و سپس “Maintenance” را انتخاب کنید.
“Check Nozzle Check” را انتخاب کنید
چاپگر شما صفحه ای با چهار شبکه رنگی ایجاد می کند که برای نشان دادن مسدود شدن نازل ها (و غیرفعال بودن) طراحی شده است.
اگر شکافی وجود ندارد ، انجام شده را انتخاب کنید.
در صورت وجود شکاف یا ضعیف بودن برخی خطوط ، “تمیز کردن چاپگر” را انتخاب کرده و ادامه دهید.

احتیاط: هرگز در طی یک دوره تمیز کردن چاپگر خود را خاموش نکنید. انجام این کار می تواند به دستگاه آسیب دائمی برساند!

لطفاً توجه داشته باشید: این فرآیند مخصوص انتخاب چاپگرهای مدل Epson Workforce ، Artisan و SureColor است ، اما می تواند به طور گسترده در چندین مدل مختلف ، از جمله اکثر مدلهای Expression اعمال شود

اگر دو یا سه دوره را بدون بهبود کیفیت چاپ خود اجرا می کنید ، به چاپگر اجازه دهید چند ساعت استراحت کند – اپسون حداکثر شش ساعت زمان انتظار را توصیه می کند. بعد از این ، دوباره یک چرخه تمیز کردن خودکار راانجام دهید و ببینید آیا این باعث بهبود کیفیت چاپ می شود یا خیر. بسیاری از افراد چرخه های تمیز کردن را ادامه می دهند تا زمانی که سر پاک شود ، اغلب شش یا هشت چرخه را انجام می دهند ، که ممکن است موثر باشد – تا صبح روز بعد ، زمانی که تمام جوهر استفاده شده در چرخه های تمیز کردن جمع شده روی سر خشک شود و دوباره وصل شود. مطمئناً ، انجام مکرر این کار باعث می شود گرفتگی شما به مرور زمان بیشتر شود- و جوهر زیادی مصرف کنید.

اگر تحت گارانتی هستید و هنوز پیشرفتی مشاهده نمی کنید ، حتما دستگاه خود را به گارانتی بسپارید. اگر دیگر تحت گارانتی نیستید ، می توانید به صورت دستی قطعات انتگرال را تمیز کنید تا گرفتگی های جوهر سرسخت را از بین ببرید.

تمیز کردن هد چاپگر می تواند به یکی از چندین روش به صورت دستی انجام شود ، بعضی از آنها پیچیده تر و چالش برانگیزتر از روش های دیگر است. در اینجا چند راه حل متداول برای عیب یابی وجود دارد که در اکثر مدل های چاپگر جوهر افشان اپسون کار می کنند ، از ساده ترین تا سخت ترین مورد را در اینجا برای شما گرداوری کرده ایم. با پرچابا همراه باشید

اسفنج ها را با آب مقطر تمیز کنید.

 

چاپگر را خاموش کرده و قسمت بالایی آن را باز کنید. باید بتوانید مجموعه هد چاپگر را ببینید.
به دنبال یک اهرم پلاستیکی کوچک باشید ، که وقتی چاپگر چاپ نمی کند ، در سمت چپ مجموعه ظاهر می شود. آن را به سمت جلو و پایین حرکت دهید تا هد  آزاد شود ، سپس مجموعه را به سمت راست فشار دهید. در ابتدا ممکن است فقط یک سانت یا کمتر حرکت کند ، اما وقتی آن را فشار دهید تا متوقف شود ، کلیک می شود. این کار مجموعه را آزاد می کند تا بتوانید آن را به کنار فشار دهید.
اگر در کنار مجموعه هد شما اهرمی وجود ندارد ، صفحه ای را به بالا پرینت کنید و چاپگر را با مونتاژ در مرکز ، قفل شده جدا کنید.
باید اسفنج هایی را مشاهده کنید که جوهر کارتریج های کالسکه را ذخیره می کنند. با استفاده از قطره چکان یا سرنگ پلاستیکی ، اسفنج ها را با آب مقطر یا محلول ویندکس اشباع کنید.
مونتاژ را از قسمت اسفنج ها به همان سمت راست که جلو می رود عقب ببرید.
اجازه دهید آب مقطر حداقل برای پانزده دقیقه تنظیم شود. برای بهترین نتیجه ، اجازه دهید چاپگر یک شب خیس بخورد.
شش تا هشت صفحه متراکم با متن و تصاویر چاپ کنید تا زمانی که چاپ شما تمیز و واضح شود. اگر هنوز نتایج خوبی نگرفتید ، به مرحله بعدی برای تمیز کردن هد چاپ خود فکر کنید.

آب مقطر در بندر جوهر.

کارتریج های جوهر را از کالسکه هد چاپی خود خارج کنید.
با برداشتن کارتریج های جوهر ، تورفتگی های کوچک مخروطی شکل مشاهده خواهید کرد که جوهر را از کارتریج به هد می برند. این درگاه های جوهر هستند و برای هر کارتریج رنگی / مشکی باید یک عدد وجود داشته باشد.
با استفاده از قطره چکان چشم یا سرنگ پلاستیکی ، چند قطره آب مقطر یا پاک کننده هد را در درب جوهر قرار دهید که ممکن است وصل باشد.

در همه درگاه ها پاک کننده قرار ندهید! اگر مطمئن نیستید کدام رنگ کدام است ، به قسمت پایین درگاه جوهر نگاه کنید تا باقیمانده رنگ باقی بماند. معمولاً زرد در سمت راست انتهایی رنگ است و در سمت چپ به سمت چپ ، قرمز ، فیروزه ای و در آخر سمت چپ سیاه است.
کارتریج های جوهر را جایگزین کنید و منتظر تنظیم چاپگر کارتریج جدید باشید. اگر آب یا محلول از سر چاپ چکه کرد ، قبل از ادامه آن را با حوله کاغذی پاک کنید.
شش تا هشت صفحه متن و عکس را برای آزمایش وضوح چاپ کنید. هنوز هم نتایج خوبی نمی گیرید؟ این روش بعدی را امتحان کنید:

تمیز کردن هد پرینترهای اپسون با حوله های کاغذی.

 

چاپگر خود را خاموش کنید.
یک ورق حوله کاغذی را از وسط پاره کرده و از طول آن را تا کنید تا عرض آن تقریباً نصف  شود.
قسمت بالای چاپگر خود را باز کنید و به دنبال یک غلتک لاستیکی باشید که بتواند کاغذ را از طریق سیستم تغذیه منتقل کند. این سیستم تغذیه جایی است که هنگام چاپ ،هد از آن  برای چاپ استفاده می کند.
حوله کاغذی را با استفاده از نوار بر روی غلتک محکم کنید و چندین قطره آب مقطر یا تمیزکننده نزدیک وسط حوله قرار دهید.
مجموعه هد چاپگر را روی حوله کاغذی حرکت دهید و بگذارید حداقل پانزده دقیقه بماند. وقت بگذارید تا جوهر خشک شده روی سر چاپ شروع به حل کند. با گذشت زمان ، مجموعه ای از جوهر سیاه را روی حوله کاغذی خواهید دید – این چیزی فراتر از جوهر سیاه است ، در واقع ترکیبی از همه رنگ ها در یک استخر است.
این کار را با حوله های کاغذی مرطوب و تازه تکرار کنید تا زمانی که شروع به دیدن رنگ های جداگانه از هر درب جوهر کنید. برای دیدن نتایج خوب ممکن است لازم باشد چندین بار روند را تکرار کنید.
در مرحله بعدی ، می خواهید چاپگر خود را دوباره روشن کنید. قبل از انجام این کار ، اطمینان حاصل کنید که مجموعه سر چاپ به جای اینکه در مرکز قرار بگیرید ، به وضعیت آماده خود برگشته است.
برای اطمینان از پاک شدن هر یک از درگاه ها ، چندین صفحه چاپ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *