مقالات آموزشی

نحوه صرفه جویی در مصرف جوهر کارتریج

نحوه صرفه جویی در مصرف جوهر کارتریج

نحوه صرفه جویی در مصرف جوهر کارتریج

کارتریج های جوهر پرینتر از جمله مواردی است که بعد از استفاده و تمام شدن جوهر باید تعویض شود. مشکلی که کاربران با آن رو به رو می شوند آن است که قیمت این کارتریج ها معمولا گران است. بنابراین باید در مصرف آن صرفه جویی کرد و با استفاده از نحوه صرفه جویی در مصرف جوهر کارتریجاز تمام شدن زودهنگام جوهر کارتریج جلوگیری به عمل آورد.

اگر شما اخطاری مبنی بر اینکه جوهر کارتریج رو به اتمام است دریافت کردید، می توانید آن را نادیده بگیرید. در یک مطالعه صورت گرفته با عنوان چه میزان جوهر در کارتریج تمام شده وجود دارد؟ تستی انجام شده است که نشان می دهد داخل این کارتریج ها هنوز ۸ تا ۴۵ درصد جوهر اولیه باقی است. و با این حال پیام پایان یافتن آن نمایش داده می شود. پس به این ترتیب چگونه می توان از باقی مانده جوهر موجود در کارتریج استفاده کرد؟ چند راه برای این کار وجود دارد:

تمیز کردن هد پرینتر

گاهی اوقات اخطار تمام شدن جوهر با چاپ خطوط ناصاف همراه است. این مسئله به این دلیل است که هد پرینتر نیاز به پاکسازی دارد. چند راه حل برای انجام این کار وجود دارد اما ساده ترین روش، اجرای قابلیت پاکسازی هد پرینتر برای رفع مشکل جوهر خشک شده ی موجود در هد پرینتر است. این مشکل معمولا زمانی پیش می آید که به مدت طولانی از پرینتر جوهرافشان خود استفاده نکرده باشید و جوهر آن خشک شده باشد.

تکان دادن کارتریج

زمانی که پرینتر شما به صورت محو چاپ می کرد، دلیلش همیشه آن نیست که جوهر کارتریج تمام شده است. گاهی اوقات ممکن است بخشی از جوهر خشک شده باشد و نازل نتواند آن را خارج کند. غیر از روش استفاده از سشوار و خشک کن مو، می توان با ضربه زدن: به کارتریج از بالا به پایین و سپس تکان دادن آن نیز جوهر خشک شده را برای مصرف بازگردانی کرد. توجه داشته باشید که شدت ضربات و تکان دادن کارتریج به حدی نباشد که باعث ایجاد شکستگی و ترک خوردگی در بدنه ی آن شود.


برای شارژ کارتریج لیزری و دیدن قیمت شارژ کارتریج لیزری کلیک کنید
02188322120


استفاده از سشوار

یک روش دیگر برای استفاده از تمام ظرفیت جوهر باقی مانده در کارتریج، استفاده از سشوار است. پیش از انجام کار باید توجه داشته باشید که نازل ها کاملا تمیز باشند. سپس با استفاده از سشوار، هوای داغ را به کارتریج بدمید تا انسداد جوهر و خشکی آن از بین برود. و بتوان دوباره از آن برای استفاده و چاپ استفاده کرد.

استفاده از دستمال کاغذی

همانند روش سشوار مو، دستمال کاغذی کمک می کند تا جوهر خشک شده بر روی نازل ها که باعث انسداد آن ها شده است. را پاک کرد و با این کار می توان باقی مانده جوهر درون کارتریج را مورد استفاده قرار داد.

پوشاندن سنسور

بعضی از کارتریج ها با یک چیپ عرضه می شوند که سطح جوهر درون کارتریج را تشخیص می دهد. در برخی مواقع این سنسور اخطار زودهنگامی را مبنی بر خالی شدن کارتریج اعلام می کند که دقیق نیست. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، پرینتر اجازه ی چاپ جدید را تا زمان تعویض کارتریج نمی دهد. برای رفع این مشکل می توان سنسور چیپ را با استفاده از یک نوار برق تیره پوشاند. به این ترتیب چیپ از کار می افتد و می توان از باقی مانده جوهر استفاده کرد.

نکته مهم: لازم است تا بدانید چه زمانی جوهر کارتریج پرینتر واقعا تمام شده است.

زمانی که از تمام شدن آن اطمینان حاصل کردید بلادرنگ اقدام به تعویض آن نمایید. چاپ کردن در حالی که کارتریج کاملا خالی شده است می تواند باعث خرابی و ذوب شدن هد پرینتر شود و به دستگاه آسیب برساند. بنابراین توصیه می شود تا همواره یک کارتریج یدکی داشته باشید تا در صورت تمام شدن جوهر کارتریج قبلی، بتوانید به سرعت آن را تعویض کنید. یک روش برای آن که همیشه از تمام شدن جوهر کارتریج مطمئن باشید آن است که کارتریج سازگار با دستگاه پرینتر خود را تهیه کنید. و از خریداری کارتریج های ارزان و بی کیفیت با برندهای نامعتبر خودداری نمایید.

کارتریج های اصل از کیفیت خوبی برخوردارند و دیرتر خشک می شوند. با خرید این کارتریج ها می توان مطمئن بود که اخطار تمام شدن جوهر، درست است و باید یک کارتریج جدید تهیه کرد.


مقالات مرتبط:

حل مشکل نشناختن کارتریج

دلایل کند شدن سرعت پرینتر

شارژ کارتریج چیست وچگونه انجام میشود؟آموزش کامل شارژ کارتریج

بازگشت به لیست